USA Football
Welcome to the 2021 Football and Cheer Season

Our next Presidents meeting will be January 26th at 7 pm. We will at the Phelps American Legion.

The position of Treasuer was not filled during elections, if you or someone from your team is interested in fulling this position please reach out to Eric.

This will be an in-person meeting. Per By-laws,each team member will have two (2) representatives to represent the League Member at all FLYFCL, Inc league meetings and every league member must be represented at all League meetings.

 
2021 FLYFCL Cheer Championship Divisions
Flag Division I Division II Division III Division IV
Wayne Penn Yan Waterloo Geneva
Lyons Cazenovia Southern Hills Gananda
Pal Mac Red Jacket Marcus Whitman Newark
East Rochester Midlakes HF-L
4TCC
C Team Division I Division II Division III Division IV
Cazenovia Midlakes East Rochester Pal Mac
Newark Lyons HF-L Red Jacket
Waterloo 4TCC Penn Yan Geneva
Gananda Marcus Whitman Southern Hills
Wayne
B Team Division I Division II Division III Division IV
Wayne Red Jacket Southern Hills 4TCC
Waterloo Lyons Midlakes Newark
Penn Yan HF-L Marcus Whitman Gananda
Cazenovia East Rochester Geneva
Pal Mac
 
2021 FLYFCL Cheer Championship Schedule

Doors Open

10:30 am

National Anthem

11:55 am

Team

Compete

Warm Up

FLAG

Wayne Flag 12:00 pm 11:00 am
Penn Yan Flag 12:04 11:05
Lyons Flag 12:08 11:10
Cazenovia Flag 12:12 11:15
Pal-Mac Flag 12:16 11:20
Red Jacket Flag 12:20 1125
East Rochester Flag 12:24 11:30
Waterloo Flag 12:28 11:35
Geneva Flag 12:32 11:40
Southern Hills Flag 12:36 11:45
Gananda Flag 12:40 11:50
Marcus Whitman Flag 12:44 11:55
Newark Flag 12:48 12:00 pm
Midlakes Flag 12:52 12:05
HF-L Flag 12:56 12:10
4TCC Flag 1:00 12:15

C TEAM + WATERLOO B TEAM

Cazenovia C Team 1:04 12:20
Midlakes C Team 1:08 12:25
Newark C Team 1:12 12:30
Lyons C Team 1:16 12:35
Waterloo C Team 1:20 12:40
4TCC C Team 1:24 12:45
Gananda C Team 1:28 12:50
Marcus Whitman C Team 1:32 12:55
East Rochester C Team 2:10 1:15
Red Jacket C Team 2:14 1:20
HF-L C Team 2:18 1:25
Pal Mac C Team 2:22 1:30
Penn Yan C Team 2:26 1:35
Geneva C Team 2:30 1:40
Southern Hills C Team 2:34 1:45
Waterloo B Team 2:38 1:50
Wayne C Team 2:42 1:55

B TEAM

Penn Yan B Team 2:46 2:00
Red Jacket B Team 2:50 2:05
Wayne B Team 2:54 2:10
Lyons B Team 2:58 2:15
Cazenovia B Team 3:02 2:20
HF-L B Team 3:06 2:25
Southern Hills B Team 3:10 2:30
East Rochester B Team 3:14 2:35
Midlakes B Team 3:18 2:40
4TCC B Team 3:22 2:45
Marcus Whitman B Team 3:26 2:50
Newark B Team 3:30 2:55
Geneva B Team 3:34 3:00
Gananda B Team 3:38 3:05
Pal Mac B Team 3:42 3:10

Awards

4:00